reklama
reklama

Wąwolnica znów Królewskim Miastem. Dziejowa sprawiedliwość przywrócona (zdjęcia)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieWielu gości oraz mieszkańców zgromadziła w sobotę 11 stycznia uroczystość odzyskania praw miejskich w Wąwolnicy. W ramach oficjalnych wystąpień przypomniano zarys historii miasta, w tym m.in. dramatyczne okoliczności odebrania praw miejskich przez ówczesne władze zaborcze, a zaproszeni oficjele składali gratulacje i życzenia. Nie zabrakło też upominków dla odrodzonego miasta.
reklama

Wielkie święto w Wąwolnicy

Śnieżnym popołudniem, w sobotę 11 stycznia, w Wąwolnicy odbyła się uroczystość odzyskania przez miejscowość praw miejskich. Co podkreślano również w trakcie wystąpień, jest to swego rodzaju akt przywrócenia "sprawiedliwości dziejowej", ponieważ Wąwolnica ponownie staje się miastem dokładnie po 155 latach, jakie upłynęły od utraty praw miejskich wskutek carskich represji po powstaniu styczniowym.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta, celebrowana w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej przez proboszcza parafii i kustosza Sanktuarium, ks. kan. Jerzego Ważnego. Następnie uczestnicy przeszli do sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, gdzie na samym początku można było podziwiać występy dziecięcych i młodzieżowych sekcji Zespołu Tańca Ludowego "Bystrzacy". Gości powitała prowadząca wydarzenie Dorota Chudy, dyrektor Domu Kultury. Na scenę wywołano członków Rady Miasta z jej przewodniczącą Dorotą Kolibską na czele, która odczytała treść uchwały Rady zobowiązującej, wówczas jeszcze wójta, Marcina Łagunę do podjęcia działań mających na celu odzyskanie przez Wąwolnicę praw miejskich. W tym kontekście na scenie po raz pierwszy tego dnia pojawił się burmistrz i oficjalnie odczytał treść uchwały Rady Ministrów z lipca 2024 o nadaniu Wąwolnicy statusu miasta. Dopełnieniem tej ceremonialnej części było symboliczne przekazanie przez reprezentantów najmłodszego pokolenia mieszkańców na ręce burmistrza i Rady kluczy do miasta.

reklama

 

Burzliwa historia i kara za zrywy niepodległościowe

Kolejnym punktem uroczystości były liczne wystąpienia, zarówno gospodarza miejsca, jak i zaproszonych gości, a trzeba przyznać, że Wąwolnicę w tym wyjątkowym dniu odwiedziło wielu oficjeli, począwszy od posłów na Sejm RP, reprezentantów władz wojewódzkich, powiatowych aż po okolicznych, zaprzyjaźnionych samorządowców i wyjątkowych działaczy lokalnych.

W swoim przemówieniu burmistrz Wąwolnicy podkreślał istotne położenie miasta na mapach historycznych szlaków handlowych i związane z tym znaczenie miejscowości. Nie zabrakło także odniesień do pochodzących stąd wybitnych postaci w historii naszego kraj, t.j. Eliasz z Wąwolnicy, teolog, profesor Uniwersytetu w Pradze, rektor Uniwersytetu Krakowskiego (ówczesna nazwa Uniwersytetu Jagiellońskiego), a przede wszystkim doradca i zaufany króla Władysława Jagiełły, który swoją polityczną aktywnością prawdopodobnie przyczynił się do wzrostu gospodarczego i politycznego znaczenia Wąwolnicy. Burmistrz podkreślał też zaangażowanie licznych mieszkańców oraz okolicznych wiosek w kolejne niepodległościowe zrywy narodowe i ich gotowość do poniesienia najwyższej ceny w służbie ojczyźnie. Właśnie to było główną przyczyną odebrania Wąwolnicy praw miejskich po powstaniu styczniowym, ukazem carskim z czerwca 1869 roku, który wszedł w życie w marcu 1870. Włodarz przypomniał, że władze zaborcze nie ograniczyły się jednak wyłącznie do odebrania miastu praw i przywilejów, ale by jeszcze bardziej upokorzyć mieszkańców, tereny te włączono do gminy wiejskiej Drzewce.

reklama

- Mimo upływu 155 lat i odzyskania niepodległości, paradoksalnie stan narzucony przez zaborcę funkcjonował do grudnia 2024 roku. Dziś, dokładnie dziś jest ten czas, kiedy przywracamy historię na właściwe tory, z wolą naszych mieszkańców. Z pełnym przekonaniem i wiarą patrzę na przyszłość Wąwolnicy, bo wspólnie przywracamy dziejową sprawiedliwość. A mając was, dobrych i życzliwych gości oraz mieszkańców, z Bożą pomocą dołożymy wraz z Radą Miejską, sołtysami i pracownikami wszelkich starań, aby nasza Matka Ziemia była dumna z naszych poczynań. Wszem i wobec ogłaszam, Wąwolnica po 679 latach uzyskuje prawa miejskie po raz drugi i ostateczny - mówił Marcin Łaguna.

O tym, że lokalne władze są świadome stojących przed nimi wyzwań świadczą również informacje odnośnie planowanych działań rewitalizacyjnych. Już rozpoczęła się modernizacja placu targowego, a jeszcze w styczniu burmistrz obiecał mieszkańcom przedstawienie koncepcji zagospodarowania Rynku.

reklama

 

Trzy nowe miasta w powiecie

Tego dnia głos zabrało wielu znamienitych gości. Na uroczystości pojawili się również burmistrzowie dwóch pozostałych nowych miast na terenie naszego powiatu – Końskowoli i Kurowa. Nie zabrakło serdecznych życzeń i drobnych, okolicznościowych upominków składanych na ręce burmistrza Wąwolnicy. Motywem powracającym podczas kolejnych przemówień było podkreślanie bliskich więzi, nie tylko sąsiedzkich, ale również w wymiarze turystycznym i gospodarczym, łączących trzy nowe miasta i określanie ich mianem "Trójmiasta", choć, jak żartobliwie podkreślano, nie są to miejscowości położone nad morzem.

 

Spotkanie dwóch Wąwolnic?

Wśród przybyłych gości nie zabrakło wyróżniających się postaci i szczególnych podarunków. W imieniu Banku Spółdzielczego w Nałęczowie wiceprezes Gabriela Czerniec przekazała na ręce burmistrza Wąwolnicy prezent dla miasta w postaci czeku na 5000 zł do wykorzystania w Banku Spółdzielczym. Z kolei przedstawiciele Wąwolnickiego miejscowym strażakom specjalny automatyczny defibrylator zewnętrzny. Ciekawym akcentem było również wystąpienie aktywisty społecznego wywodzącego się z Wąwolnicy na Lubelszczyźnie, ale jednocześnie aktualnie zamieszkującego w Wąwolnicy na Dolnym Śląsku. Oprócz intrygujących upominków, jak choćby specjalny "zapach" atmosfery twórczej w aerozolu, mieszkańcy otrzymali elektryzujące zapewnienie, że w tym roku zostanie podjęta próba doprowadzenia do spotkania dwóch Wąwolnic, gdyż mieszkańcy dolnośląskiej Wąwolnicy wybierają się z autokarową pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej i na spotkanie z mieszkańcami Wąwolnicy na Lubelszczyźnie.

reklama

 

Okolicznościowe medale dla zasłużonych

Część oficjalnych wystąpień zamknął krótki koncert w wykonaniu zespołu wokalnego "Babki znad Bystrej", a po nim głos zabrał prezes Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół w Wąwolnicy, Sławomir Snopek, który pokrótce opisał historię powstania specjalnego, okolicznościowego medalu Miasta Królewskiego Wąwolnica. Był to wstęp do uroczystego przyznania medali zgromadzonym gościom, m.in. doradcy Prezydenta RP prof. Dariuszowi Dudkowi, wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, reprezentantowi Dyrektora Oddziału IPN w Lublinie, dyrektorowi Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, okolicznym starostom i innym samorządowcom, a także mieszkańcom poprzez swoją działalność zasłużonym dla miasta i gminy Wąwolnica. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wspólnota Puławska to najciekawszy, zawsze aktualny i bezstronny lokalny serwis infomacyjny. Zaglądaj do nas regularnie a nie przegapisz żadnego ważnego tematu, lub wydarzenia z Puław. Pamiętaj: pulawy.24wspolnota.pl Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama