- Adresatami Festiwalu są ci, którym kultura pozwala oderwać się od świata komercji. To dla nich tworzymy program, w którym bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z kinem: spotkanie z reżyserem, aktorką, niespieszna rozmowa, refleksja wywołana projekcją. Program budowany jest tak, by widz miał szansę po obejrzeniu filmu dowiedzieć się czegoś więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym, literackim czy plastycznym - przekazują organizatorzy wydarzenia.
Festiwal rozpocznie się już w sobotę 27 lipca od nominowanego do Złotej Palmy filmu "Dziki diament" w reżyserii Agathe Riedinger i potrwa do 4 sierpnia, zostanie zakończony polską premierą ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo" w reżyserii Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte. Przez te kilka dni miłośnicy dobrego kina będą mieli możliwość uczestnictwa w ponad 120 pokazach filmowych, 20 koncertach oraz ponad 90 wystawach i spotkaniach. Program ułożony jest w taki sposób, aby widzowie niejednokrotnie po zobaczeniu filmu, który wyjątkowo przypadnie im do gustu, mieli możliwość uczestniczyć również w spotkaniu poprowadzonym przez twórcę dzieła.
Aby ułatwić chętnym odnalezienie się w ogromnych ilościach materiału, jaki zapewni festiwal, atrakcje zostały podzielone na kilka sekcji:
- Świat Pod Namiotem - filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i niezależnego, z naciskiem na kino europejskie,
- Muzyka - Moja Miłość - filmy muzyczne i o muzyce,
- Filmowe Portrety Sztuki - w tej sekcji zebrane zostały dokumenty, które dają szansę na bliższe poznanie artystek i artystów, należących do awangardy w świecie sztuki,
- Retrospektywy - mają na celu prezentacje reżyserów, których dorobek ma lub miał kluczowy wpływ na rozwój światowej kinematografii,
- Pokazy Specjalne - pokazy filmów, które podejmują szerokie spektrum tematów społecznych, obyczajowych, artystycznych, wzbogacone o gości specjalnych lub debaty.
- Wiemy, że wybór filmów z bogatego programu nie jest łatwy, dlatego zwracamy Waszą uwagę na wybrane tytuły, których szybko nie zobaczycie w kinach - mówią organizatorzy wydarzenia i wyszczególniają kilka pozycji, które ich zdaniem są szczególnie warte uwagi i mogą ułatwić wybór kinomanom:
- "Ja, kapitan" reż. Matteo Garrone, odyseja o dwóch czarnoskórych nastolatkach, którzy pragną za wszelką cenę przekroczyć granice Europy;
- "Apetyt na więcej. La Cocina", reż. Alonso Ruizpalacios, melancholijna metafora współczesnej wieloetnicznej Ameryki;
- "Dahomey" reż. Leonardo Van Dijl, poruszająca historia młodej tenisistki;
- "Wrócicie do siebie" reż. Jonás Trueba, hiszpańska komedia o parze z czternastoletnim stażem, która chce zorganizować imprezę celebrującą koniec ich związku;
- "Wróbel" reż. Tomasz Gąssowski - słodko-gorzka historia o ironii życia, nawiązująca do pięknego filmu "Listonosz".
- Komediowo-satyryczne klimaty można odnaleźć w filmach "Horror story" Adriana Apanela, "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" Agnieszki Elbanowskiej i "U Pana Boga w Królowym Moście" Jacka Bromskiego. Twórcy tych filmów będą obecni na Festiwalu. Gośćmi Dwóch Brzegów będą też: Małgorzata Szumowska i Michał Englert z bardzo ciekawym, paradokumentalnym projektem "All Inclusive", Lidia Duda, mistrzyni dokumentu, przyjeżdża z filmem "Las", a Agnieszka Zwiefka z obrazem "Drzewa milczą". Mamy też filmy portretujące wybitne Polki i Polaków. "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej to nieznana historia Wandy Rutkiewicz, a film "Jestem postacią fikcyjną" Arkadiusza Bartosiaka to oryginalnie zrealizowany portret Andrzeja Seweryna - dodają organizatorzy imprezy.
Odbędą się także dwa filmowe konkursy:
- Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych - w ramach konkursu zaprezentowanych zostanie 26 polskich i zagranicznych filmów, a na koniec festiwalu wyłonieni zostaną zwycięzcy,
- Plebiscyt Publiczności - wezmą w nim udział filmy pełnometrażowe, wyprodukowane w 2023 i 2024 roku, a najlepszy film zostanie wyłoniony poprzez głosy widzów.
Szczególną uwagę należy zwrócić na kultywowany także w tym roku projekt audiodeskrypcji, dzięki któremu cześć filmów dostępnych będzie dla osób z niepełnosprawnością wzroku:
- "Agent szczęścia", reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó (27 lipca, o godz. 10:00, Kino We Love Cinema);
- "Milczenie Julie", reż. Leonardo Van Dijl (30 lipca, godz. 20:45, Małe Kino),
- "Las", reż. Lidia Duda (31 lipca, godz. 12:30, We Love Cinema),
- "Rave", reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel (1 siernia, godz. 18:00, Małe Kino),
- "Ostatnia wyprawa", reż. Eliza Kubarska (3 sierpnia) godz. 10:00, Małe Kino.
Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie obiektów kulturalnych w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu. Sprzedaż biletów na poszczególne wydarzenia wystartowała 17 lipca i jest prowadzona wyłącznie drogą internetową (przez platformę biletomat.pl).
Ceny biletów różnią się ze względu na charakter (film, wystawa, koncert), lokalizację oraz dzień. Większa pula wydarzeń nie jest jednak biletowana, a wstęp jest wolny (do wyczerpania miejsc). Do darmowych wydarzeń zaliczyć można m.in. wszystkie pokazy filmowe w kinie plenerowym Perła, spotkania z twórcami w "Sali Złotej", zdecydowana większość koncertów, wystaw i spotkań.
Pełny program wydarzenia znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.