reklama

„Dziesiątka” stworzyła rysunkową historyjkę obrazkową o kropelce puławskiej wody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Dziesiątka” stworzyła rysunkową historyjkę obrazkową o kropelce puławskiej wody - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANESzkoła Podstawowa nr 10 im. Adama Mickiewicza w Puławach również włączyła się w realizację projektu ekologicznego „Woda. Planeta. Życie” organizowanego przez Wydawnictwo Wspólnota pod patronatem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodociągi Puławskie” Sp. z o.o., obchodzącego w tym roku 30-lecie powstania spółki.

Pod opieką wychowawców w przedsięwzięciu aktywnie uczestniczyło 90 uczniów z klas 0-III:

 

- Grupa 0A (25 uczniów) - Patrycja Woś-Gołąbek

- Klasa IB (24 uczniów) - Agnieszka Nita-Kościelniak

- Klasa IIA (23 uczniów) - Liliana Dąbrowska

- Klasa III B (18 uczniów) - Magdalena Aftyka

Realizując zadania projektowe, dzieci analizowały tematy związane z wodą i jej znaczeniem dla środowiska. Powstały oryginalne i pomysłowe prace plastyczne dotyczące piękna wody oraz jej użyteczności. Na terenie szkoły umieszczono poidełka dla ptaków i owadów, a najmłodsi uczestnicy wykonali film o „Przygodach kropelki wody”.

 

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE O PUŁAWSKICH WODOCIĄGACH

Historia wodociągów puławskich sięga czasów Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich. Już w XIX wieku pierwszy wodociąg dostarczał wodę do osady pałacowej drewnianymi rurami.

Jego przepustowość to około 4 tysięcy wiader na dobę (28-40 metrów sześciennych). Woda pochodziła z tzw. Wzgórz Włostowickich. Jej nadmiar, jak również woda zużyta trafiały do starorzecza Wisły.

 

W okresie międzywojennym, wodociąg został rozbudowany o zbiornik wieżowy, oraz sieć przewodów żeliwnych w miejsce dotychczasowych przewodów drewnianych. Tuż po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęto budowę kanalizacji jako system przewodów podziemnych.

Druga wojna światowa ciężko doświadczyła Puławy. Miasto zostało zrujnowane - znaczną część budynków spalono lub zburzono. Zniszczone zostały też sieci elektryczna i wodociągowa - stacja pomp, zdroje uliczne i hydranty.

 

Ponowne uruchomienie wodociągu miejskiego nastąpiło w połowie kwietnia 1945 r. Wymagało odtworzenia linii energetycznej doprowadzającej prąd do pompowni, odbudowy tymczasowego budynku, a właściwie szopy na pomieszczenie pompowni oraz remontu maszyn i urządzeń. Po II wojnie światowej wodociągi i kanalizacja funkcjonowały w miejskiej strukturze komunalnej.

W 2014 roku podczas prac budowlanych w ulicy Ceglanej zostały odkryte wykonane z sosnowego drewna rury. To pozostałość z drewnianego wodociągu wybudowanego w Puławach pod koniec XVII wieku. Autorem instalacji hydraulicznej zaopatrującej pałac w wodę był nadworny architekt Tylman z Gameren.

 

Spółka „Wodociągi Puławskie” obchodzi jubileusz 30-lecia powstania spółki. Od początku swego istnienia podejmuje aktywne działania na rzecz rozwoju i modernizacji gospodarki wodno-ściekowej. Dostarczana woda jest bardzo dobrej jakości. Oczyszczalnia ścieków zapewnia podwyższony stopień usuwania związków biogennych oraz oczyszcza ścieki z miasta Puławy. Obecnie Wodociągi eksploatują:

  • 133 km sieci wodociągowej

  • 130 km sieci kanalizacji sanitarnej

  • 8 studni głębinowych - ujęcie wody „Włostowice”

  • stację wodociągową i instalację dezynfekcji wody

  • oczyszczalnię ścieków sanitarnych typu mechaniczno-biologicznego

  • Zaopatrują w wodę:

    ponad 50 tys. (99,6%) mieszkańców Puław, Parchatki i Skowieszyna oraz gminy Żyrzyn (Osiny i Wola Osińska).

     

     

     

     

     

     

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)
    Wczytywanie komentarzy