Swoje prace i wiedzę o wodzie prezentowały już przedszkolaki z Miejskich Przedszkoli nr 3 i nr 16, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Puławach i klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 9 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Komisji Edukacji Narodowej. W dzisiejszym wydaniu prezentujemy kolejne klasy z „ Dziewiątki ”
Klasa 6b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Słomką przystąpiła do projektu z głowami pełnymi pomysłów. Uczniowie deklarują, że woda puławska jest ich towarzyszką każdego dnia. Jest sercem naszej społeczności. Woda: wielka jak morze albo mała jak kropelka jest darem, o który należy dbać. Uczniowie wykonali skarbonki oraz osłonki na doniczki, pokazując, co można zrobić z butelek typu PET. Stworzyli również broszury w programie Word oraz Publisher, w których opisali zalety „puławskiej kranówki” W ramach projektu uczniowie klasy 6B przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla swoich młodszych kolegów - z pierwszej klasy, podczas których zaprezentowali utworzone przez siebie broszury, omówili zagadnienia związane z wodą takie jak: obieg wody w przyrodzie, znaczenie wody dla ludzi i zwierząt, skąd się bierze woda w naszych kranach, racjonalne gospodarowanie wodą. Pomysł klasy 6a zachwycił bez wyjątku wszystkich uczniów i nauczycieli. Pod okiem pani Katarzyny Witkowskiej został wykonany kącik wypoczynkowy z uzbieranych butelek PET. Butelkowa kanapa została ustawiona pod tablicą edukacyjną z hasłem:
„WODOCIĄGI PUŁAWSKIE = KOMFORT”. To nie tylko miejsce do odpoczynku i wzbogacenia wiedzy o wodzie, ale miejsce gdzie uczniowie zbierali zużyte plastikowe butelki. Jak sami mówią: „To kultowy kącik ekologiczny”
Klasa 1b pod opieką pani Anny Posłuszny pracowała w grupach. Wiedzę o wodzie dzieci zdobywały poprzez zabawy sensoryczne, zagadki, oglądanie filmów edukacyjnych i rozmowę. Doszły do wniosku, że woda jest bardzo cenna i trzeba ją oszczędzać. Podawały przykłady, jak to można zrobić. Rysując i ozdabiając kropelki wody, przekonały się, że również do malowania farbami też jest ONA niezbędna.
Realizacja projektu dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Ogromnie ważne okazało się budowanie poczucia współodpowiedzialności za środowisko przyrodnicze - na poziomie globalnym i lokalnym. Młodsze dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji o wodzie, a malowanie puławskiej kropelki wody podsumowały, że „malują najcenniejszego przyjaciela człowieka”.
Jakość puławskiej wody dostarczanej do naszych domów monitorowana jest na każdym etapie – od ujęć, czyli studni głębinowych poprzez sieć i jej tzw. końcówki. Pobierane próbki badane są pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym.
Przeprowadzane systematycznie badania potwierdzają, że woda wydobywana z pokładów kredowych na głębokości 55-80 m p.p.t. jest bardzo dobrej jakości i nie wymaga uzdatniania. Realizacja projektu wśród najmłodszych puławian to inwestycja w dalszy rozwój i dbanie o nasz lokalny skarb.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.