Reklama

List otwarty do Mieszkańców Gminy Nałęczów 

Opublikowano:
Autor:

List otwarty do Mieszkańców Gminy Nałęczów  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Szanowni Państwo – Mieszkańcy Gminy Nałęczów! 

➡ 27 października 2022 roku w trakcie obrad Sesji Rady Miejskiej w Nałęczowie samorządowcy niemalże jednogłośne przyjęli Stanowisko nr 1/2022 w sprawie uznania za kopalinę i objęcia jednolitą opłatą eksploatacyjną wód głębinowych, wykorzystywanych komercyjnie do produkcji wody mineralnej i napojów.  

➡ W związku z rozpoczętą de facto kampanią wyborczą prowadzoną przez lokalnych samorządowców odrodził się zatem ponownie pomysł objęcia wydobycia wód głębinowych wykorzystywanych komercyjne w branży rozlewniczej Prawem geologicznym i górniczym, poprzez zakwalifikowanie ich jako kopalinę oraz wprowadzenie obowiązkowej opłaty eksploatacyjnej za wydobycie. 

➡ Te proponowane zmiany mają dotyczyć jedynie producentów wód mineralnych i napojów. Rzeczywistość jest jednak inna. Nawet z ogólnej analizy tego pomysłu wynika, że jego jeszcze bardziej dotkliwe konsekwencje mogą bezpośrednio dotknąć pracowników zakładów produkcji wody mineralnej i napojów, wraz z rodzinami oraz wszystkich Mieszkańców Gminy Nałęczów. Inicjatywa ta nie była poparta żadną wcześniejszą analizą, a także nie została w ogóle skonsultowana z Mieszkańcami Gminy, w tym z pracownikami lokalnych firm z branży, którzy mieszkają oraz pracują w Nałęczowie i okolicach.  

➡ Uznanie wody głębinowej za kopalinę oznacza objęcie jej tzw. prawem własności górniczej, co może pociągać za sobą szereg skutków wpływających m.in. na kształtowanie i zagospodarowanie przestrzenne regionu.  

➡ Właściciele nieruchomości położonych na obszarach górniczych mogą podlegać ograniczeniom praw wynikających z posiadania tytułu własności do nieruchomości, np. w zakresie swobodnego ich wykorzystania czy wolności do decydowania o sposobie i kształcie zabudowy.  

➡ O sposobie kompleksowego zarządzania kopaliną, zgodnie z uzyskaną koncesją, nie będzie decydować Gmina, a przedsiębiorca. Rodzą się więc następujące pytania:  

⏺ czy lokalne władze rzeczywiście przeanalizowały skutki tej propozycji? 
⏺ czy radni zdawali sobie sprawę, że konsekwencją proponowanych przez nich zmian może być utrata kontroli samorządu, a przez to i Mieszkańców, nad wybranymi terenami Gminy na rzecz jakichkolwiek podmiotów prowadzących działalność związaną z wydobyciem wody?

➡ Szczególnie smutny jest fakt, że władze samorządowe, powołane do wyrażania głosu ogółu i ochrony rzeczywistych interesów Mieszkańców Gminy, nie przeprowadziły konsultacji społecznych na temat proponowanych zmian w prawie, które biorąc pod uwagę całokształt, mogą przynieść Gminie tylko „pozorne zyski”.  

➡ Stanowisko Radnych pozbawione systemowej analizy i rzetelnego bilansu możliwych korzyści i strat może przynieść efekt zupełnie odwrotny. Wielu Mieszkańców Gminy pracuje dla lokalnych przedsiębiorców związanych z przemysłem spożywczym. Obciążenie ich kolejnymi zobowiązaniami fiskalnymi może spowodować zahamowanie rozwoju, a to w konsekwencji zamrożenie wynagrodzeń, a być może również redukcję zatrudnienia. 

➡ Jako Nałęczów Zdrój od początku prowadzonej przez nas działalności, zawsze działaliśmy i działamy na podstawie i w granicach prawa. Dlatego wszelkie zmiany przepisów będą przez nas respektowane. Jednocześnie, zawsze byliśmy i jesteśmy silnie związani z tym regionem i jego Mieszkańcami. Dlatego chcieliśmy podzielić się z Państwem naszą obawą dotyczącą konsekwencji ewentualnych zmian zainicjowanych bez należytego i wnikliwego rozmysłu, które odczujemy nie tylko my jako lokalny przedsiębiorca, ale również Mieszkańcy Gminy. 

Szanując prawo każdego do własnej oceny tej sprawy, jednocześnie głęboko wierzymy, że wszyscy Mieszkańcy Gminy powinni mieć możliwość otrzymania pełnej i rzetelnej informacji o potencjalnych skutkach wynikających z przyjętego Stanowiska, której niestety zabrakło ze strony Państwa Przedstawicieli w Radzie Miejskiej. Stąd idea tego pisma. 

📌 Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania lub wątpliwości w sprawie możliwych skutków propozycji Rady Miasta Nałęczów, możecie je Państwo wysłać na adres: dzial.prawny@cisowianka.pl  

Z wyrazami szacunku,

Zarząd Nałęczów Zdrój sp. z o.o.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy