➡ 27 października 2022 roku w trakcie obrad Sesji Rady Miejskiej w Nałęczowie samorządowcy niemalże jednogłośne przyjęli Stanowisko nr 1/2022 w sprawie uznania za kopalinę i objęcia jednolitą opłatą eksploatacyjną wód głębinowych, wykorzystywanych komercyjnie do produkcji wody mineralnej i napojów.
➡ W związku z rozpoczętą de facto kampanią wyborczą prowadzoną przez lokalnych samorządowców odrodził się zatem ponownie pomysł objęcia wydobycia wód głębinowych wykorzystywanych komercyjne w branży rozlewniczej Prawem geologicznym i górniczym, poprzez zakwalifikowanie ich jako kopalinę oraz wprowadzenie obowiązkowej opłaty eksploatacyjnej za wydobycie.
➡ Te proponowane zmiany mają dotyczyć jedynie producentów wód mineralnych i napojów. Rzeczywistość jest jednak inna. Nawet z ogólnej analizy tego pomysłu wynika, że jego jeszcze bardziej dotkliwe konsekwencje mogą bezpośrednio dotknąć pracowników zakładów produkcji wody mineralnej i napojów, wraz z rodzinami oraz wszystkich Mieszkańców Gminy Nałęczów. Inicjatywa ta nie była poparta żadną wcześniejszą analizą, a także nie została w ogóle skonsultowana z Mieszkańcami Gminy, w tym z pracownikami lokalnych firm z branży, którzy mieszkają oraz pracują w Nałęczowie i okolicach.
➡ Uznanie wody głębinowej za kopalinę oznacza objęcie jej tzw. prawem własności górniczej, co może pociągać za sobą szereg skutków wpływających m.in. na kształtowanie i zagospodarowanie przestrzenne regionu.
➡ Właściciele nieruchomości położonych na obszarach górniczych mogą podlegać ograniczeniom praw wynikających z posiadania tytułu własności do nieruchomości, np. w zakresie swobodnego ich wykorzystania czy wolności do decydowania o sposobie i kształcie zabudowy.
➡ O sposobie kompleksowego zarządzania kopaliną, zgodnie z uzyskaną koncesją, nie będzie decydować Gmina, a przedsiębiorca. Rodzą się więc następujące pytania:
➡ Szczególnie smutny jest fakt, że władze samorządowe, powołane do wyrażania głosu ogółu i ochrony rzeczywistych interesów Mieszkańców Gminy, nie przeprowadziły konsultacji społecznych na temat proponowanych zmian w prawie, które biorąc pod uwagę całokształt, mogą przynieść Gminie tylko „pozorne zyski”.
➡ Stanowisko Radnych pozbawione systemowej analizy i rzetelnego bilansu możliwych korzyści i strat może przynieść efekt zupełnie odwrotny. Wielu Mieszkańców Gminy pracuje dla lokalnych przedsiębiorców związanych z przemysłem spożywczym. Obciążenie ich kolejnymi zobowiązaniami fiskalnymi może spowodować zahamowanie rozwoju, a to w konsekwencji zamrożenie wynagrodzeń, a być może również redukcję zatrudnienia.
➡ Jako Nałęczów Zdrój od początku prowadzonej przez nas działalności, zawsze działaliśmy i działamy na podstawie i w granicach prawa. Dlatego wszelkie zmiany przepisów będą przez nas respektowane. Jednocześnie, zawsze byliśmy i jesteśmy silnie związani z tym regionem i jego Mieszkańcami. Dlatego chcieliśmy podzielić się z Państwem naszą obawą dotyczącą konsekwencji ewentualnych zmian zainicjowanych bez należytego i wnikliwego rozmysłu, które odczujemy nie tylko my jako lokalny przedsiębiorca, ale również Mieszkańcy Gminy.
➡ Szanując prawo każdego do własnej oceny tej sprawy, jednocześnie głęboko wierzymy, że wszyscy Mieszkańcy Gminy powinni mieć możliwość otrzymania pełnej i rzetelnej informacji o potencjalnych skutkach wynikających z przyjętego Stanowiska, której niestety zabrakło ze strony Państwa Przedstawicieli w Radzie Miejskiej. Stąd idea tego pisma.
📌 Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania lub wątpliwości w sprawie możliwych skutków propozycji Rady Miasta Nałęczów, możecie je Państwo wysłać na adres: dzial.prawny@cisowianka.pl
Z wyrazami szacunku,
Zarząd Nałęczów Zdrój sp. z o.o.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.