Projekt zakładał cele edukacyjno-informacyjne. Jego zadaniem było rozpowszechnienie wiedzy o najpopularniejszych gatunkach ptaków gniazdujących w Puławach i okolicy. W każdym wydaniu tygodnika Wspólnota Puławska i na portalu pulawy.24wspolnota opisywaliśmy takie gatunki jak: jerzyk, jaskółka, sikora, wróbel, kopciuszek i rudzik. Każdy z opisów to nie tylko informacje o danym gatunku, ale nade wszystko edukacja. Opisywaliśmy warunki bytowania, gniazdowania, rozmnażania oraz inne cechy charakterystyczne dla danego gatunku.
Ważnym elementem edukacyjnym było zaproszenie puławskich szkół podstawowych do współpracy. Nasze zaproszenie przyjęło pięć szkół: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 5, SP nr 9 i SP nr 10.
Każda ze szkół wytypowała jedną klasę edukacji wczesnoszkolnej, która pod opieką wychowawcy, nauczycieli plastyki czy nauczycieli wspomagających wykonała prace plastyczne lub budki lęgowe dla ptaków. W tym miejscu w imieniu organizatorów i patrona w sposób szczególny dziękujemy nauczycielom, dyrektorom szkół i wszystkim 115 dzieciom biorącym udział w projekcie. Prace dzieci były wyjątkowe – bardzo staranne, o różnorodnej technice plastycznej. Budki dla ptaków wykonane we właściwych wymiarach i dostosowane do danego gatunku ptaków. Nauczyciele w niezwykle ciekawy sposób, w ramach działań edukacyjnych przeprowadzili szereg lekcji i zajęć dodatkowych, przekazując wiedzę przyrodniczą w bardzo mądry sposób, ucząc dzieci szacunku do przyrody, dbania o środowisko i naszych małych skrzydlatych przyjaciół. Prezentowaliśmy zdjęcia uczniów wraz z wykonanymi przez nich pracami, dzisiaj po raz kolejny przypomnijmy szkolnych bohaterów ptasiego projektu:
Szkoła Podstawowa nr 1 – klasa III a, koordynatorki, panie: Joanna Krajewska i Lidia Pawłowska
Szkoła Podstawowa nr 2 – klasa II b, koordynatorki panie: Jolanta Murat i Anna Pajurek
Szkoła Podstawowa nr 5 – klasa III a, koordynator pani: Katarzyna Bochenkiewicz
Szkoła Podstawowa nr 9 – klasa III b, koordynator pani: Anna Posłuszny
Szkoła Podstawowa nr 10 – klasa III a, koordynator pani: Patrycja Woś-Gołąbek
Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymały upominki od Patrona Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. Jedną ze szkół odwiedził rzecznik prasowy Grupy Azoty Puławy pan Paweł Wójcik, który wręczając uczniom upominki, podziękował za ich działania i zaangażowanie w projekt. Nauczyciele jednomyślnie deklarowali chęć udziału w kolejnych projektach przyrodniczych, uzasadniając, że edukacja, informacja i wiedza to najlepszy sposób wychowawczy dla dzieci.
Wszystkie szkoły wspaniale wpisały się w działania i realizację projektu, ale jedna z nich do realizacji zadań podeszła w szczególny sposób – to uczniowie kl. III b ze Szkoły Podstawowej nr 9 – którzy pod opieką pani Anny Posłuszny wykonali 15 budek lęgowych i dodatkowo każde dziecko wykonało po dwie prace plastyczne. Prace plastyczne w założeniu pani Anny mają elementy sensoryki, na co same dzieci bardzo mocno zwracały uwagę, prezentując je. Klasa III b otrzyma dodatkowy bonus – lekcje o ptakach przeprowadzoną przez znawcę i ornitologa.