reklama
reklama

Władze Puław uhonorowały zasłużonych dla miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Władze Puław uhonorowały zasłużonych dla miasta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieDo grona osób wyróżnionych "Odznaką Honorową za zasługi dla Puław" dołączyli działacze NSZZ "Solidarność" - Kazimiera Górska i Andrzej Świderski.
reklama

Walczyli o wolność i ludzką godność

Okazją do wręczenia odznaczeń była specjalna sesja rady miasta z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Uroczystość pierwotnie miała odbyć się w ubiegłym roku (w tym roku przypada już 41. rocznica wspomnianych wydarzeń - przyp. red.), ale ze względu na epidemię covid-19, została odwołana.
Decyzję o przyznaniu kolejnych "Odznak Honorowych za zasługi dla Puław" radni podjęli na sesji 26 sierpnia. Tym razem do zacnego grona wyróżnionych dołączyli działacze "Solidarności" z Zakładów Azotowych w Puławach. Odznakę pośmiertnie przyznano Kazimierze Górskiej oraz Andrzejowi Świderskiemu, który przyjął odznaczenie z rąk prezydenta Pawła Maja i przewodniczącej RM Bożeny Krygier osobiście.
- Dla kogo bardziej miałbym się zasłużyć, jak od początku mieszkałem w Puławach, uczyłem się, mieszkałem, pracowałem i odszedłem na emeryturę - mówił chwilę po odebraniu odznaki Andrzej Świderski.
 
Andrzej Świderski z Puławami jest związany od lat 50 - tych ub. wieku. Od października 1968 r. do stycznia 2012 r. pracował w Zakładach Azotowych w Puławach. 14 grudnia 1981 r. rozpoczął działalność opozycyjną. Był jednym ze skarbników zbierających fundusze na podziemną działalność NSZZ Solidarność Zakładów Azotowych Puławy. W 2011 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.
Kazimiera Górska była jedną z założycielek NSZZ "Solidarność" w puławskich Azotach, później w jej władzach. Koordynowała pomoc dla osób represjonowanych stojąc na czele Komitetu Pomocy przy Zakładach Azotowych. Udzielała się także społecznie - była radną rady miasta II i V kadencji, inicjatorką budowy pomnika Jana Pawła przy pl. Chopina. W imieniu rodziny zmarłej Kazimiery Górskiej odznaczenie odebrała córka.
 
Wspomnienia na kartach książki
Uroczysta sesja była również okazją do prezentacji książki pt. "Powstanie Solidarności i stan wojenny. Wspomnienia działaczy NSZZ Solidarność" autorstwa Krystyny Murat, także wieloletniego pracownika Zakładów Azotowych i działaczki "Solidarności", wydanej z okazji rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" w Grupie Azoty Puławy. Zawiera wspomnienia 19 osób, które tworzyły struktury NSZZ "Solidarność" na ZAP w l. 1980 - 1985. W publikacji znajdziemy także wiele unikalnych zdjęć z tego okresu, udostępnionych przez osoby prywatne i lubelski IPN. Z lektury książki możemy dowiedzieć się wiele o wydarzeniach, jakie rozgrywały się w puławskich Azotach w czasie stanie wojennym. M.in. o tym opowiadają jej bohaterowie - naoczni świadkowie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama